ΑΝΑΠΛΑΣΗ ΤΗΣ ΕΚΤΑΣΗΣ ΤΗΣ ΔΕΘ-HELEXPO ΣΤΗ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Buyer: Διεθνής Έκθεση Θεσσαλονίκης Μονοπρόσωπη Α.Ε. (δ.τ.: ΔΕΘ-HELEXPO Α.Ε.)
- Published
- 4 August 2026
- Submission deadline
- 21 September 2026, 11:00
- Estimated value
- €165,000,000
- Place of performance
- Θεσσαλονίκη, EL522
- Procedure
- Open procedure
- Lots
- 1
- Documents
- 1
- Notice number
- 00540290-2026
- Reference
- ca1219c6-a262-47d3-99be-55dbb9672495
- Official source
- Official source
CPV codes
- 45000000Trabajos de construcción
- 71320000Servicios de diseño técnico
- 45233120Trabajos de construcción de carreteras
- 45210000Trabajos de construcción de inmuebles
- 45259900Actualización de instalaciones
- 45300000Trabajos de instalación en edificios
- 45351000Trabajos de instalación de ingeniería mecánica
- 45310000Trabajos de instalación eléctrica
Description
Το Έργο αφορά στη συνολική ανάπλαση της έκτασης της ΔΕΘ HELEXPO στη Θεσσαλονίκη, με τη δημιουργία σύγχρονου εκθεσιακού και συνεδριακού κέντρου διεθνών προδιαγραφών, σε συνδυασμό με την ανάπτυξη εκτεταμένων κοινόχρηστων χώρων και χώρων πρασίνου. Εκτελείται με το σύστημα μελέτης–κατασκευής (άρθρο 50 ν. 4412/2016) και περιλαμβάνει την εκπόνηση του συνόλου των απαιτούμενων μελετών. Τα ουσιώδη χαρακτηριστικά και κύρια αντικείμενα του Έργου είναι: • Ανέγερση δύο (2) νέων εκθεσιακών κτιρίων (Η01 και Η02) με υπόγειους χώρους στάθμευσης. • Ανακαίνιση και λειτουργική/ενεργειακή αναβάθμιση του Συνεδριακού Κέντρου «Ιωάννης Βελλίδης». • Διαμόρφωση του περιβάλλοντα χώρου, με χώρους πρασίνου, εκδηλώσεων και συνάθροισης κοινού (πλακοστρώσεις, φυτεύσεις με νέα δένδρα, χλοοτάπητες και θάμνους, υδάτινα στοιχεία, παιδικές χαρές, πέργκολες/στέγαστρα, pavilions/café και αστικό εξοπλισμό), κατασκευή περιμετρικής περίφραξης. • Κατασκευή των συνοδών δικτύων υποδομής: αποχέτευση ομβρίων και ακαθάρτων, άρδευση, συλλογή/αξιοποίηση ομβρίων, μηχανοστάσιο, πυρόσβεση και ηλεκτροφωτισμός (περιμετρικός και πάρκου). • Καθαίρεση υφιστάμενων κτιρίων, και διαχείριση των προϊόντων καθαίρεσης (ΑΕΚΚ). Ο Ανάδοχος αναλαμβάν…
Award criteria
- Price — Χαμηλότερη τιμή με αξιολόγηση μελέτης, όπως προβλέπεται στη Διακήρυξη (Ν.4412/2016 Άρθρο 50)
Official publications
- TED · 00540290-2026 · 4 August 2026
- OJS · 148/2026 · 4 August 2026