Amgros 2025 2.1000.a
Buyer: Amgros I/S
- Published
- 23 May 2024
- Submission deadline
- 30 August 2024, 12:00
- Estimated value
- 4,237,000,000 kr
- Place of performance
- DK011
- Procedure
- Open procedure
- Documents
- 1
- Notice number
- 00304032-2024
- Reference
- 1a396b0d-d937-418a-91fa-8a63393784d0
- Official source
- Official source
CPV codes
- 33600000Productos farmacéuticos
Description
Amgros I/S (Amgros) er et interessentskab med de 5 regioner som interessenter. Med henblik på at forsyne interessenternes sygehusapoteker med lægemidler samt eventuelt videresalg til Færøerne og Grønland, ønsker Amgros at indgå én rammeaftale for alle lægemidler, der er specificeret i udbudsbekendtgørelsen samt sikre afhentning af plasma fra de danske blodcentre. Aftalen er en kombineret vare- og tjenesteydelseskontrakt. Aftalen er ikke-eksklusive for så vidt angår indkøb af lægemidler, men aftalen er dog eksklusiv for afhentning af plasma med undtagelse af de begrænsninger, der kan pålægges Blodcentrene i henhold til dansk lov, se nærmere i den udbudte rammeaftale pkt. 2 og 9. Plasma skal afhentes fra og med 1. oktober 2025 og indtil aftalens ophør. Amgros videresælger lægemidlerne til sygehusapotekerne til Amgros’ indkøbspris med et tillæg. Sygehusapotekerne i regionerne er ikke forpligtet til at anvende Amgros’ rammeaftale til lægemiddelindkøb. Aftalen indeholder en sikring af forsyningssikkerheden af lægemidler i tilfælde af mangel på råvarer (plasma) til lægemiddelfremstilling jf. rammeaftalens pkt. 19.5. Der er krav om en kopi af gyldig markedsføringstilladelse for lægemidler…
Lots (3)
| Lot | Description | CPV code | Amount |
|---|---|---|---|
| 1 | Udbudsnummer 1 | 33600000 Productos farmacéuticos | 2,016,171,097 kr |
| 2 | Udbudsnummer 2 | 33600000 Productos farmacéuticos | 1,940,440,514 kr |
| 3 | Udbudsnummer 3 | 33600000 Productos farmacéuticos | 280,388,389 kr |
Award criteria
- Price — Evalueringsteknisk pris, Der henvises til udbudsbetingelserne pkt. 10.
- Quality — Udbytte og immunglobulin pr. kg plasma, Der henvises til udbudsbetingelserne pkt. 10.
- Quality — Elektronisk kommunikation, Der henvises til udbudsbetingelserne pkt. 10.
Official publications
- TED · 00304032-2024 · 23 May 2024
- OJS · 99/2024 · 23 May 2024