Aftaleindgåelse om brevforsendelser
Buyer: Region Sjælland
- Published
- 24 September 2025
- Procedure
- Other
- Lots
- 1
- Notice number
- 00623793-2025
- Reference
- a045baaf-b29f-417b-91f8-c75ab3fc4617
- Official source
- Official source
CPV codes
- 64112000Servicios postales relacionados con cartas
Description
Region Sjælland og Region Hovedstaden agter at indgå en kontrakt med Dao om nationale brevforsendelser, der skal være fortløbende uden slutdato med et opsigelsesvarsel på 6 måneder. Region Sjælland forventer at sende ca. 70.500 breve årligt, mens Region Hovedstaden forventer at sende ca. 201.500 breve årligt. Region Sjælland og Region Hovedstaden vurderer på baggrund af en gennemført markedsanalyse, at der kun er én leverandør, der kan udføre opgaven. Trafikstyrelsen har den 20. juni 2025 bekræftet, ”at det forventeligt fra 2026 alene vil være postleverandøren Dao, som omdeler brevforsendelser nationalt.” Af tekniske årsager tildeles kontrakten derfor uden forudgående offentliggørelse af en udbudsbekendtgørelse i henhold til udbudsloven §80, stk. 3, nr. 2. Kontrakten vil først blive indgået efter udløb af standstill på 10 kalenderdage, regnet fra den dag hvor bekendtgørelsen er blevet offentliggjort.
Awards
| Awarded to | Amount | Date |
|---|---|---|
| Dansk Avis Omdeling A/S | — | — |
Official publications
- TED · 00623793-2025 · 24 September 2025
- OJS · 183/2025 · 24 September 2025