93200.R20 - Undervandsinspektion af konstruktioner på Ny Storstrømsbro (genudbud)
Buyer: The Danish Road Directorate (DRD)
- Published
- 17 July 2025
- Estimated value
- 1,500,000 kr
- Place of performance
- DK022
- Procedure
- Open procedure
- Lots
- 1
- Notice number
- 00466790-2025
- Reference
- ec5e8724-92e7-46c8-93ef-bd622e8063ac
- Official source
- Official source
CPV codes
- 71000000Servicios de arquitectura, construcción, ingeniería e inspección
- 71500000Servicios relacionados con la construcción
Description
Vejdirektoratet udbød i 2015 en totalentreprisekontrakt vedrørende opførelsen af Ny Storstrømsbro ved Masnedø. Det er Vejdirektoratets forventning, at Ny Storstrømsbro færdigmeldes og derved er klar til aflevering i år 2025. Som en del af tilsynet ønsker Vejdirektoratet en visuel inspektion af 14 bropiller, en pylon samt den tilhørende erosionsbeskyttelse under vand med henblik på at opnå fuld vished om konstruktionernes stand og at registrere eventuelle synlige fejl og mangler. Der henvises til udbudsmaterialet for en mere detaljeret beskrivelse af opgaven, herunder til oversigtstegningen over fundamenter samt tegninger for hver af de 14 bropiller og pylonen med tilhørende erosionsbeskyttelse. Udbuddet er benævnt 93200.R20 Undervandsinspektion af konstruktioner på Ny Storstrømsbro (genudbud). ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- BEKENDTGØRELSE OM INDGÅET KONTRAKT: Vejdirektoratet udbød ved udbudsbekendtgørelse nr. 286115-2025 (EUT-S-nummer: 86/2025) offentliggjort den 5. maj 2025 en kontrakt om gennemførelse af en undervandsinspektion af konstruktionerne på Ny Storstr…
Award criteria
- Price — Vurdering af prisen
- Quality — Vurdering af underkriteriet er beskrevet i udbudsmaterialet
Awards
| Awarded to | Amount | Date |
|---|---|---|
| Nordic Marine Service A/S | 1,279,550 kr | — |
Official publications
- TED · 00466790-2025 · 17 July 2025
- OJS · 135/2025 · 17 July 2025